Propozycja dla szkół

Organizujemy prelekcje w szkołach z cyklu spotkań pt. „Geografia na żywo”. Tematem spotkań jest „Syberia wzdłuż i wszerz”.

Prowadzenie i wykonanie - Romuald Koperski:
„Przemierzymy Syberię na jej długości i szerokości geograficznej. Dotrzemy do miejsc, których trudno szukać w encyklopediach i podręcznikach do nauki geografii.
Opowiem o cudzie natury jakim jest Jezioro Bajkał, o szamanach i grupach etnicznych zamieszkujących Syberię, a także o roli Polaków w jej badaniu. Poznamy sylwetki Jana Czerskiego, Benedykta Dybowskiego, Wacława Sieroszewskiego i wielu, wielu innych, bowiem Syberia to czterysta lat polskiej diaspory”. 
Podczas spotkania zaprezentowane zostanie około 150 fotografii. Czas trwania fotoplastykonu około 1,5 godz. (do ustalenia). W przypadku posiadania sprawnego instrumentu (fortepian, pianino) istnieje możliwość wykonania mini recitalu, na który złożą się melodie rosyjskie.
 
Kontakt:
Katarzyna Koperska, tel. kom. 501 155 955
 
 
Romuald Koperski – Podróżnik, przewodnik po Syberii, pionier wypraw samochodowych po rozległych terenach Syberii, pilot samolotowy I klasy, pisarz, dziennikarz, reportażysta, fotograf, myśliwy, nurek oraz zawodowy muzyk pianista.
Autor książek: ("Pojedynek z Syberią", "Przez Syberię na gapę", „1001 Obrazów Syberii”), wystaw fotograficznych i wielu publikacji poświeconych Syberii, którą wielokrotnie przemierzył na całej długości oraz szerokości geograficznej.
Pomysłodawca oraz organizator trzech edycji rajdu samochodowego „Transsyberia ”, w tym trwającego 39 dni najdłuższego i najtrudniejszego rajdu samochodowego na świecie „Transsyberia – Gigant 2004” Atlantyk – Pacyfik – Atlantyk, liczącego 30.000 km.
Dziesiątki eksploracyjnych wypraw: m.in. Jakucja, Chakasja, Ałtaj, Buriacja, Czukotka, Kołyma, Góry Czerskiego, Mamskie, Sajany, Chaman-Daban, Suntar-Chajata, polarne rejony Syberii.
Pierwsza w historii udana ekspedycja samochodowa na trasie Zurych – Nowy Jork (1994). Trasa tej pionierskiej wyprawy wiodła przez bezkresne obszary Syberii oraz Ameryki Północnej.
Dziesięciokrotny przejazd samochodowy przez Syberię na długości geograficznej – ponad 140.000 km!
Samotny spływ gumowym pontonem najdłuższą syberyjską rzeką Leną od źródeł w górach bajkalskich do Morza Arktycznego (4.500km).
W 2002 zorganizował zakończoną sukcesem zimową wyprawę do Jakucji w poszukiwaniu grobu Jana Czerskiego.
Pionierska zimowa wyprawa samochodowa wzdłuż wybrzeża Oceanu Arktycznego. Badanie trasy dojazdu do Cieśniny Beringa. 
Kilkunastokrotny przejazd przez Mongolię na jej długości geograficznej. Wyprawy dookoła Mongolii.
Pomysłodawca oraz kierownik najtrudniejszej w historii motoryzacji zimowej ekspedycji samochodowej, z Przylądka Roca w Portugalii przez Syberię, na dalekie krańce Czukotki.
Jako muzyk w listopadzie 2004r. wykonał najdłuższy koncert fortepianowy na świecie - trwający 54 godziny i jedną minutę!!! Aktualnie przygotowuje się do pobicia obecnego rekordu wynoszącego 101 godz. 7 minut!