Rajd Pań "YEKATERINA" na mecie.

Zakończyła się pierwsza edycja I Międzynarodowego Rajdu Samochodowego Kobiet „Yekaterina”. Dnia 20 czerwca o godz. 16.30  uczestniczki reprezentujące: Polskę, Niemcy i Białoruś, triumfalnie wjechały na metę rajdu w Murmańsku.
 
Rajd Samochodowy Kobiet „Yekaterina” to nie przysłowiowa przejażdżka samochodowa… Uczestniczki Rajdu, bez wsparcia, zdane tylko na siebie, z dala od kamer i świateł reflektorów, w przeciągu 10 dni pokonały ponad 3000 kilometrów z Gdańska, dojeżdżając aż za krąg polarny do Murmańska. To pierwszy w historii motoryzacji tak długi Rajd Samochodowy Kobiet, bowiem żaden z dotychczasowych rozgrywanych rajdów pań nie odbył się w tak trudnych warunkach, na tak długim dystansie.
 
Dla przypomnienia: I Międzynarodowy Rajd Kobiet „Yekaterina” wystartował z Gdańska 11 czerwca 2011 r. W Rajdzie wystartowało jedenaście załóg, z czego do mety w Murmańsku dotarło dziesięć.
Trasa „żeńskiego giganta” prowadziła przez Litwę, Łotwę, europejską część Rosji między innymi przez: Psków, Wielki Nowgorod, Sankt Petersburg, bezdroża Karelii, do Morza Białego, następnie przez Wyspy Sołowieckie, aż za krąg polarny do Murmańska. W przeciągu 10 dni, w trudnych warunkach, często po bezdrożach, uczestniczki Rajdu pokonały dwie strefy czasowe przejeżdżając aż 3000 kilometrów.
 
Rajd nie należał do łatwych. Do samego końca wszystko było pod wielkim znakiem zapytania. Począwszy od wytrzymałości samochodów, poprzez urzędnicze formalności, na wytrzymałości kobiecej skończywszy. Załogi zdane były tylko na siebie, bowiem Rajdowi nie towarzyszyły serwisy fabryczne i szeroko rozumiana infrastruktura rajdowa – w związku z powyższym panie o wszystko musiały zadbać same.
 
Trudno jednoznacznie stwierdzić co było najtrudniejsze: zmęczenie, awarie, czy przeprawy przez dziką przyrodę Karelii, czy surową, arktyczną część trasy Rajdu. Uczestniczki Rajdu wróciły zmęczone, ale jakże szczęśliwe. Przed nami kolejna edycja Rajdu, na którą już teraz zapraszamy.
 
Korzystając ze sposobności chciałbym jeszcze raz podziękować wszystkim załogom i osobom, dzięki którym I Międzynarodowy Rajd Samochodowy Kobiet „Yekaterina” szczęśliwie dotarł do mety.  
 
Zapraszam do obejrzenia fotogalerii na stronie: www.yekaterina.pl